Dziś obchodzimy Światowy Dzień dostępu do legalnej i bezpiecznej aborcji.

Z tej okazji został opracowany i opublikowany niezbędnik z jakim każda kobieta powinna sie zapoznać gdy rozważa decyzję o usunięciu ciąży. Bierzcie i korzystajcie z niego wszyscy!

To jest dobro publiczne, które dla was zostało przygotowane! To czyńcie!

Aborcja farmakologiczna (zwana inaczej domową) jest bezpieczną, łatwą i tanią metodą przerywania ciąży. Nie musimy iść do lekarza_rki po Cytotec czy Arthrotec, który, jak pokazuje historia Natalii Przybysz, nie zawsze działa, zwłaszcza, gdy sposób dawkowania podaje nam nieznający się na rzeczy lekarz czy lekarka. Do bezpiecznej aborcji domowej/farmakologicznej potrzebujemy zestawu poronnego, który możemy zamówić np. z Women Help Women. Poza Misoprostolem (substancją powodującą skurcze, w Polsce dostępną jako Cytotec i Arthrotec) otrzymujemy również Mifepriston, czyli środek, który hamuje wytwarzanie progesteronu, hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży. Zażycie kombinacji Mifepristonu i Misoprostolu zgodnie z zaleceniami sprawia, że skuteczność tej metody wynosi około 98%. I nie musisz być w tym doświadczeniu sama. Możesz szukać wsparcia u takich grup jak Women Help Women czy Kobiety w Sieci.

Jesteś w niechcianej ciąży, zamówiłaś już zestaw i masz go w dłoni? Co z nim z zrobić krok po kroku:

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje dwa sposoby bezpiecznej aborcji farmakologicznej możliwej do przeprowadzenia w warunkach domowych.

Metoda M&M’s

W zestawie masz kombinację dwóch leków. Mifepriston (ru-486) + Misoprostol

Pierwszego dnia przyjmujemy Mifepriston. Następnego dnia, po 24 godzinach od połknięcia Mifepristonu sięgamy po Misoprostol. Na początek przyjmujemy po 4 tabletki, umieszczając je pomiędzy dziąsło a jamę policzkową (po dwie z obu stron) i przez trzydzieści minut trzymamy w ustach. Po upływie tego czasu połykamy resztki nierozpuszczonych tabletek. Misoprostol nie ma smaku, powoduje spuchnięcie śluzówki. W jamie ustnej moją pojawić się podrażnienia w miejscu trzymania tabletek, a nawet rany. Goją się szybko i nie należy bardzo się nimi przejmować. Po przyjęciu takiej dawki pierwsze skurcze pojawić mogą się po około pół godziny. Towarzyszyć temu mogą takie obawy jak: podwyższona gorączka, biegunka, czy wymioty, ale spokojnie, to są objawy towarzyszące farmakologicznej aborcji. Misoprostol powoduje skurcze macicy, które mogą być przez nas odczuwalne, zaczynamy też krwawić. Krwawienie może pojawić się w pierwszej godzinie od przyjęcia misoprostolu, nie jest to jednak regułą. Co osoba to inne objawy. Obserwujmy swoje ciało i jego reakcje w trakcie poronienia. Nie używamy w trakcie tamponów, ani leków  rozkurczowych. Za to możemy przyjmować leki przeciwbólowe jak: Ibupom, Ibuprofen, Pyralgina, Ketonal i każdy inny który na nas działa. Nie przyjmujemy leków opartych na kwasie acetylesalicylowym jak polopiryna czy aspiryna. Pomocne może być chodzenie, ruszanie się, przyjmowanie ciepłych pryszniców. Początkowo możemy krwawić bardzo słabo, tylko podczas korzystania z toalety. Sprawdzamy jak często musimy zmienić podpaskę. Dwie podpaski na godzinę są całkowicie w normie. Do 9 tygodnia ciąży wystarczą nam 4 tabletki misoprosotolu. Jeśli ciąża jest starsza niż 9 tygodni, ale młodsza niż 12, to po 4 godzinach od przyjęcia pierwszej dawki Misoprostolu powtarzamy czynność, ALE używamy 2 tabletki po 200mg. Po 12 tygodniu ciąży odstęp pomiędzy mifepristonem a misoprostolem należy zwiększyć z 24 h do  36h a dawki misoprostolu 2+2+2. (dwie tabletki misoprostolu po 20mg co 3 godziny). Napisz do Kobiet w Sieci jeśli chcesz przerwać ciążę trwającą dłużej niż 12 tygodni.

Metoda jednoskładnikowa, czyli sam Misoprostol (Artrothec lub cytotek)

Polega na zażyciu 800mg Misoprostolu podjęzykowo (30 minut trzymamy pod językiem). Taką dawkę przyjmujemy co najmniej trzy razy co 3 godziny. Maksymalnie możemy przyjąć 5 dawek misoprostolu. Łącznie 20 tabletek

W przypadku użycia artrothecu należy pamiętać aby po 30 minutach podjęzykowego dawkowania leku wypluć jego twardy rdzeń. Zawiera on dicklofenag (silny lek przeciwbólowy) który w ilości podanej wyżej może szkodzić zdrowiu. Proces będzie wyglądał podobnie. Nie ma potrzeby rozbijania leków i wyjmowania rdzenia wcześniej. Diclofenag nie rozpuszcza się w jamie ustnej.

Kilka rad, wskazówek i ważnych informacji:

 • Nie jest koniecznym wykonanie badania usg przed aborcją. Ciąża pozamaciczna jest bardzo rzadkim zjawiskiem, statystycznie ma bardzo małe prawdopodobieństwo wystąpienia
 • przed przyjęciem misporostolu pomocne może być zażycie leku przeciwbólowego np. ibuprofenu,
 • wymioty 15 minut od przyjęcia misorprostolu nie obniżają działania leku
 • jeśli uznasz, że potrzebujesz pomocy medycznej w trakcie aborcji, pamiętaj, że lekarz_lekarka ma obowiązek się Tobą zająć, niezależnie od tego, czy poinformujesz go_ją, że wywołałaś poronienie

Wykonałaś aborcję w domu i nie wiesz, czy wszystko poszło dobrze? Czy aborcja się udała?

Oto parę symptomów, które mogą wyjaśnić Twoje wątpliwości:

 1. Krwawienie nie może się zatrzymać (chyba, że na chwilę), powinno trwać kilka dni, będzie też intensywniejsze niż Twój normalny okres
 2. Muszą lecieć skrzepy krwi – macica jest obłożona nabłonkiem, który musi się złuszczyć i być wydalony. Im więcej tym lepiej.
 3. Na drugi dzień kawa w końcu smakuje jak kawa ???? a temperatura ciała spada do wartości 36,6 C
 4. Możesz zaobserwować u siebie mleko sączące się z piersi oraz piersi mogą być twarde – organizm „widzi” poronienie jak poród i dlatego na drugi dzień możecie mieć „wyrzut” pokarmu a piersi mogą być bardzo twarde. Ten efekt mija samoczynnie po kilku dniach.
 5. 5. Najlepszym dowodem na brak ciąży jest pomiar we krwi betaHCG (wykonuje je każde laboratorium analityczne). Pomiar należy wykonać dwa razy w odstępie dwudniowym (na przykład jeden w poniedziałek, kolejny pomiar w środę). Jeśli drugi wynik będzie mniejszy od pierwszego to aborcja się udała. Jeśli będzie odwrotnie – to może to być dowodem nieudanej aborcji i trzeba wziąć leki jeszcze raz. W takim przypadku należy wykonać badanie usg a zdjęcie z badania wysłać do organizacji WHW celem uzyskania dalszego wsparcia.
 6. 6. Jeśli po przeprowadzonej aborcji zauważysz u siebie podwyższoną temperaturę (więcej niż 37,3), pomimo mijających dni ból w podbrzuszu się nasila i musisz brać tabletki przeciwbólowe, zapach wydzieliny z pochwy jest inny niż podczas normalnego okresu nie czekaj i idź na kontrolę lekarską lub dzwoń do Kobiet w Sieci.

Kiedy mogę zacząć uprawiać seks po aborcji farmakologicznej? 

Możesz wrócić do aktywności seksualnej od razu po aborcji, kiedy jeszcze krwawisz, ale dobrze jest pamiętać o kilku kwestiach:

 • Płodność wraca praktycznie od razu. Owulacja może wystąpić po 2 tygodniach od aborcji, co znaczy, że dni płodne mogą się zacząć zaraz po zakończeniu krwawienia. Możesz przyjąć pierwszą tabletkę antykoncepcji hormonalnej w dniu przyjmowania misoprostolu.
 • uprawiając seks z penetracją waginalną w trakcie trwającego krwawienia po aborcji, musimy mieć na uwadze, że istnieje większe zagrożenie pojawienia się różnych stanów zapalnych dróg rodnych. Rozszerzona szyjka macicy, oraz rana w macicy po poronieniu to miejsca potencjalnie zagrożone. Pomocne będzie używanie prezerwatyw.
 • Skurcze macicy, pochwy jakie pojawiają się podczas stosunku czy orgazmu działają na korzyść oczyszczania macicy.  Często jest tak, że po stosunku obserwujemy zwiększenie lub pojawienie się krwawienia. A to właśnie dlatego, że to co pozostało w macicy, podczas skurczów towarzyszących orgazmowi lub penetracji zostaje naruszone i łatwiej się odrywa.

Jeśli jesteś w niechcianej ciąży, skontaktuj się z :

Infolinią Kobiet w Sieci

725 892 134 (Plus)
737 769 715 (Virgin).
Forum: maszwybor.net
Blog: https://www.maszwybor.net/blog/?page_id=271

Women Help Women

https://womenhelp.org/pl/

Aborcyjny Dream Team on tour

https://www.facebook.com/Aborcyjny-Dream-Team-on-tour

Autorkami tekstu są

Natalia Broniarczyk, Justyna Wydrzyńska

 


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.