Codziennie w Polsce minimum 128 osób przerywa ciążę.
Większość z nich robi aborcję w domu tabletkami, a około 7 wyjeżdża na zabieg za granicę. Aborcje dzieją się każdego dnia, również w tej chwili.
1 na 3 kobiety w Polsce miała lub będzie mieć aborcję. To bardzo powszechne doświadczenie. Na pewno znasz kogoś, kto przerwał ciążę, tylko ta osoba Ci o tym nie powiedziała. Prawdopodobnie obawiała się, że będzie oceniana, a jej doświadczenie unieważniane lub zafałszowywane. Dzieje się tak, gdyż aborcja jest stygmatyzowana – obarczona wieloma negatywnymi stereotypami, przedstawiana, jako powód do wstydu, piętnowana.
Jak to zmienić?
Mów o aborcji normalnie, opierając się na faktach i doświadczeniach osób, które przerwały ciążę (również własnych). Przede wszystkim pamiętaj, żeby czerpać informacje ze sprawdzonych źródeł, na przykład naszego forum maszwybor.net czy stron adt.pl i womenhelp.org.
Jeśli nie czujesz się na siłach mówić o swojej aborcji czy konkretnych historiach, możesz zacząć od dzielenia się informacjami o metodach przerywania ciąży i grupach pomagających w aborcjach. Przykładowo rozklejając plakaty i wlepki, udostępniając proaborcyjne posty w swoich mediach społecznościowych. Pakiet naklejek zamówisz pisząc na [email protected]
Rozmawiaj z innymi osobami o aborcji. Jeśli będziesz mieć wrażenie, że nie poszło najlepiej, to pamiętaj, że obok może być ktoś, kto po cichu otrzymuje od Ciebie siłę. Kiedy mówisz głośno o tym, że ufasz osobom, które podejmują decyzje o aborcji, że je wspierasz, to pokazujesz, że można na Ciebie liczyć i jesteś osobą, z którą można porozmawiać, nie narażając się na osąd czy stygmatyzację. Zmniejszysz tym poczucie osamotnienia wśród osób, które miały aborcję bądź jej potrzebują.
Zarówno informowanie o aborcji, jak i wspieranie kogoś podczas poronienia lub wyjazdu do kliniki, jest całkowicie legalne!
Możesz bezpiecznie:
Mówić o metodach przerywania ciąży: farmakologicznej i chirurgicznej; numerze telefonu do aborcyjnej infolinii: +48 22 29 22 597; wparciu finansowym od Aborcji Bez Granic, które umożliwia przerwanie ciąży osobom, których na to nie stać; skąd wziąć leki poronne i jak je dawkować; opcji wyjazdu i klinikach aborcyjnych za granicą. https://www.maszwybor.net/blog/czym-jest-aborcja-bez-granic/
Być z kimś w czasie aborcji: przywieźć termofor, leki przeciwbólowe, podpaski, przygotować posiłek, w razie dreszczy okryć kocem i zrobić herbatę, zawieźć na zabieg za granicę, udostępnić swoje mieszkanie na czas aborcji, obejrzeć wspólnie film, spacerować, tańczyć, zająć się jej dzieckiem lub zwierzęciem w trakcie aborcji, pomóc ocenić, czy wypadł już zarodek.
Wesprzeć w codziennych kosztach życia, gdy wiesz, że aborcja była dużym obciążeniem finansowym lub przekazać pieniądze np. tytułując przelew “prezent urodzinowy”
Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić nie narażając się na konsekwencje prawne. Najtrudniej jest zacząć, ale nim się obejrzysz stanie się to dla Ciebie czymś naturalnym. Pomaganie w aborcjach jest dobre – to wyraz wsparcia, troski i empatii.
Wspierajmy się