Wszystko o krwawieniu z odstawienia tabletek
#1
Wszystko o krwawieniu z odstawienia

Czym jest krwawienie z odstawienia?

Krwawienie z odstawienia nie jest okresem, a reakcją organizmu na odstawienie pigułek i nie jest konieczne (ponieważ jednym z efektów działania pigułek jest ograniczony przyrost śluzówki macicy, więc krwawienie nie jest niezbędne do jej usunięcia). Krwawienie z odstawienia pojawia się zawsze po zakończeniu stosowania pigułek, także wtedy, kiedy zamierzasz zrezygnować z tej formy antykoncepcji. 
Wiele kobiet czuje się jednak komfortowo, mając krwawienie, które imituje okres i informuje, że nie doszło do zapłodnienia. Przerwy mają znaczenie przy całkowitej miesięcznej ilości dostarczanych w pigułkach hormonów. Robiąc tygodniową przerwę dostarczamy ich mniej. Dzięki temu miesięczna i roczna dawka hormonów jest niższa, co pozwala na długotrwałe stosowanie pigułek bez konieczności robienia przerw. Obecnie dostępne na rynku pigułki można brać przez wiele lat i rezygnować z nich tylko na czas planowanej ciąży.

co się dzieje po pierwszym opakowaniu pigułek?

Jeżeli dopiero zaczynasz stosowanie pigułek, zapewne zastanawiasz się, jak będzie wyglądało krwawienie z odstawienia. 
W ciągu pierwszych 3 miesięcy stosowania pigułek organizm dopiero „przyzwyczaja się” do antykoncepcji hormonalnej i reakcje mogą być inne niż wtedy, kiedy już dłużej będziesz stosowała pigułki. W czasie pierwszej przerwy krwawienie może być bardzo skąpe albo wręcz wystąpić jedynie w postaci plamienia niewymagającego stosowania podpasek czy tamponów. To normalne i nie oznacza niczego złego. Krwawienie zazwyczaj pojawia się trzeciego lub czwartego dnia przerwy, ale to pierwsze może pojawić się wcześniej lub później – to także jest normalne. Krwawienie nigdy nie zaczyna się pierwszego dnia przerwy.
Jeżeli już dłużej stosujesz pigułki, krwawienie stabilizuje się i od tej pory będzie wyglądać bardzo podobnie podczas każdej przerwy – będzie zawsze zaczynać się tego samego dnia tygodnia, trwać tyle samo dni i mieć podobną obfitość. Krwawienie z odstawienia jest zazwyczaj bardziej skąpe od miesiączki i trwa krócej, a także jest mniej bolesne. Dlatego często lekarze sugerują kobietom cierpiącym na bolesne i długotrwałe miesiączki stosowanie pigułek, aby uwolnić je od bólu i ryzyka anemii.

czy mogę mieć krwawienie z odstawienia, a mimo wszystko być w ciąży?

Jeżeli popełnisz błąd w stosowaniu pigułek, istnieje ryzyko zajścia w ciążę. Jednak nie jesteś w ciąży,jeżeli masz krwawienia z odstawienia. Jednorazowy brak krwawienia także nie świadczy o ciąży – dopiero brak dwóch krwawień może ją sugerować, choć nie tylko ciąża może być przyczyną braku krwawienia w przerwie między opakowaniami. Jeżeli jednak podejrzewasz, że możesz być w ciąży, ponieważ krwawienie nie pojawiło się, przed rozpoczęciem nowego opakowania wykonaj test ciążowy. Jeżeli wykaże wynik negatywny, możesz spokojnie rozpocząć stosowanie nowego opakowania. 

co robić, aby nie mieć krwawienia w określonym terminie?

Jeżeli stosujesz jednofazowe dwuskładnikowe pigułki antykoncepcyjne, masz możliwość przesunięcia terminu krwawienia na dwa sposoby:

*Możesz przesunąć termin krwawienia o wybraną liczbę dni, dobierając odpowiednią liczbę pigułek z innego, „awaryjnego” opakowania tabletek. Warto wcześniej zaobserwować, którego dnia przerwy zazwyczaj występuje krwawienie. Np. jeżeli zazwyczaj występuje ono czwartego dnia po odstawieniu pigułek, wiesz już, że dobierane pigułki należy przestać brać na 4 dni przed planowanym terminem przesuwanego krwawienia.
Jeżeli chcesz przesunąć krwawienie, bo nie pasuje Ci tydzień, w którym ono wystąpi, jednak jesteś już przyzwyczajona do dnia rozpoczęcia krwawienia, dobierz równo 7 pigułek – dzięki temu nie wytrącisz się z rutyny stosowania pigułek i nie zapomnisz dnia, w którym powinnaś rozpocząć nowe opakowanie – bo będzie to ten sam dzień tygodnia, co zawsze.

*Możesz połączyć opakowania pigułek, aby w ogóle zrezygnować z krwawienia. Nie grozi to żadnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jednak jeżeli chcesz połączyć więcej niż 2 opakowania, skonsultuj się w tym celu ze swoim ginekologiem – warto, by Twój lekarz wyraził zdanie na temat takiej praktyki.
Przesuwając termin krwawienia lub łącząc opakowania, cały czas jesteś w pełni zabezpieczona, jeżeli nie popełniasz błędów w stosowaniu antykoncepcji hormonalnej.

czego mogę się spodziewać łącząc opakowania?

Łącząc opakowania lub dobierając pigułki, możesz spodziewać się, że najbliższe krwawienie pojawi się nieco później niż zazwyczaj lub że będzie bardziej skąpe – to nic złego i nie świadczy o nieprawidłowym działaniu pigułek. Tak po prostu może reagować organizm na większą liczbę zażytych kolejno pigułek.
Jeżeli bierzesz pigułki III lub IV generacji  i łączysz opakowania, możesz spodziewać się plamień przy kolejnych opakowaniach – być może te pigułki mają zbyt niską dla Ciebie dawkę hormonów, by utrzymać brak krwawienia przez dłuższy czas. Absolutnie nie oznacza to, że pigułki nie działają! Cały czas jest zabezpieczona.


źródło: ponton.org.pl
Nie wyrażam zgody na kopiowanie i wykorzystywanie na innych serwisach lub stronach internetowych zdjęć i treści mojego autorstwa. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz.U.Nr 24,poz.83)
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości