Krążek dopochwowy NUVA RING
#1
Krążek dopochwowy (Nuva Ring) etonogestrel 0,12 mg,etynyloestradiol 0,015 mg.

Pierścień dopochwowy ma 54 mm średnicy i 4 mm grubości, jest miękki i elastyczny. Hormony w nim zawarte osiągają pożądane stężenie we krwi po 24 godzinach. Jest preparatem na receptę i kosztuje ok 50zł (jedna szt). Są dostępne też opakowania po 3 sztuki, wtedy cena jest korzystniejsza.

Działanie i stosowanie krążka dopochwowego

Jest ono takie samo jak w przypadku tabletek: estrogen zatrzymuje wydzielanie folitropiny (FSH), co zapobiega rozwojowi dominującego pęcherzyka Graafa (jajnikowego), progestagen zatrzymuje wydzielanie lutropiny (LH), co zapobiega jajeczkowaniu, uniemożliwia zagnieżdżenie się komórki jajowej w macicy, a także powoduje zagęszczenie śluzu szyjkowego.

NuvaRing można zakładać i usuwać samodzielnie. Jest zapakowany w opakowanie strunowe. Należy wyjąć go czystymi rękoma a następnie umieścić w pochwie pierwszego dnia cyklu (pierwszego dnia miesiączki), nie ma potrzeby umiejscowienia pierścienia, w konkretnej pozycji, musi on jedynie pozostać w kontakcie z błoną śluzową pochwy. Po założeniu pierścień pozostaje w pochwie przez 3 tygodnie, następnie należy zrobić 7-dniową przerwę i założyć kolejny pierścień, rozpoczynając tym samym kolejny trzytygodniowy okres stosowania. Oczywiście możliwe jest stosowanie pierścienia bez przerw.
Podczas trzytygodniowego okresu stosowania pierścienia należy regularnie upewniać się czy znajduje się on w pochwie.
W przypadku gdy pierścień znajdował się poza pochwą krócej niż 3 godziny ochrona antykoncepcyjna zostaje zachowana, należy po prostu jak najszybciej założyć pierścień. Jeżeli natomiast pierścień znajdował się poza pochwą dłużej niż 3 godziny w pierwszym lub drugim tygodniu stosowania należy założyć pierścień i przez 7 dni stosować dodatkową metodę antykoncepcyjną. W sytuacji gdy pierścień znajdował się poza pochwą dłużej niż 3 godziny w trzecim tygodniu stosowania można albo założyć nowy pierścień i rozpocząć tym samym nowy trzytygodniowy okres stosowania lub zrobić 7-dniową przerwę, podczas której powinno wystąpić krwawienie z odstawienia, i dopiero następnie założyć nowy pierścień.


Zalety i wady stosowania krążka Nuva Ring

Do pozytywów stosowania krążka należą:
*wysoka skuteczność-wskaźnik Pearla wynosi 0,2 – 1,7.
*wg producenta wygoda stosowania
*jest niezawodny podczas wymiotów, biegunki, czy stosowania antybiotyków
*w porównaniu do dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej rzadziej występują działania niepożądane związane z estrogenami, takie jak nudności, tkliwość piersi
*stosowanie tamponów oraz dopochwowych środków przeciwgrzybiczych nie wpływa na wchłanianie hormonów


Do wad stosowania krążka należą:

*możliwość wypadnięcia pierścienia;
*działania niepożądane: bóle głowy, zapalenie pochwy, upławy, migrena, bóle brzucha, trądzik, obniżenie nastroju, zmniejszenie libido, nudności, bolesne miesiączki, uczucie dyskomfortu w pochwie, zwiększenie masy ciała;
*możliwe uczucie dyskomfortu podczas stosunku płciowego


Jak każda metoda antykoncepcji, krążki Nuva Ring mają swoje wady i zalety. Na pewno udogodnieniem ich stosowania jest fakt, że nie trzeba pamiętać codziennie o stałej porze zażywania antykoncepcji, jak w przypadku tabletek hormonalnych.

Z mojego doświadczenia:
Zaczynając stosowanie zasugerowałam się innowacyjnością preparatu. Hmmm-samo wkładanie go do pochwy już postawiło mnie przed małym, aczkolwiek problemem. Idzie się przyzwyczaić. Ze względu na to, że może być do 3 godzin poza ciałem kobiety bez zniesienia działania antykoncepcyjnego-wyjmowałam go przed stosunkiem a wkładałam po. Sytuacja dość komiczna, gdy na kranie w łazience wisiał krążek :) Natomiast bez wyjmowania to miałam wciąż wrażenie, że mój partner wyjmie go na...penisie :) Jako metoda antykoncepcyjna, były dla mnie skuteczne, okres występował regularnie. Momo to nie stosowałam go długo-kilka miesięcy. Dość często pojawiały się zakażenia grzybicze, ale to pewnie związane z wkładaniem i wyjmowaniem ringa.
Proszę pamiętać, że każda kobieta znosi stosowanie takich leków bardzo indywidualnie i mój opis nie może być wyznacznikiem do stosowania.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Krążek dopochwowy NUVA RING - przez isafgirl - 14-02-2014, 20:58
RE: Krążek dopochwowy NUVA RING - przez camilla - 14-02-2014, 21:44
RE: Krążek dopochwowy NUVA RING - przez Supernova - 14-02-2014, 22:05
RE: Krążek dopochwowy NUVA RING - przez Samosia - 20-05-2014, 11:20
RE: Krążek dopochwowy NUVA RING - przez Renia - 20-05-2014, 11:26
RE: Krążek dopochwowy NUVA RING - przez Samosia - 20-05-2014, 11:49
RE: Krążek dopochwowy NUVA RING - przez Renia - 20-05-2014, 11:52
RE: Krążek dopochwowy NUVA RING - przez Makatka - 29-04-2015, 19:01
RE: Krążek dopochwowy NUVA RING - przez marlez - 21-01-2022, 11:28
RE: Krążek dopochwowy NUVA RING - przez nataliagap - 30-04-2015, 11:50
RE: Krążek dopochwowy NUVA RING - przez malboro01 - 23-09-2015, 17:55
RE: Krążek dopochwowy NUVA RING - przez MKcaffe - 13-04-2016, 22:41
RE: Krążek dopochwowy NUVA RING - przez Teofano - 08-02-2017, 22:45
RE: Krążek dopochwowy NUVA RING - przez Matka - 24-03-2018, 15:44
RE: Krążek dopochwowy NUVA RING - przez Ona1234 - 12-06-2018, 22:48
RE: Krążek dopochwowy NUVA RING - przez puszkinka - 21-01-2022, 11:48
RE: Krążek dopochwowy NUVA RING - przez Matka - 28-01-2022, 17:42



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości