Pigułka „po” bez recepty w Polsce!

Oby nikomu w tych działaniach zapał nie opadł i doprowadził do normalności w naszym kraju.

Najnowsza informacja z dzisiejszej Wyborczej

http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105402,17252887,Pigulka__dzien_po__bedzie_w_Polsce_dostepna_bez_recepty_.html

Tabletka antykoncepcji awaryjnej będzie dostępna bez recepty w Polsce!!!

Sukces 🙂 Dziekujemy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny za inicjatywe!

Dziewczyny jestesmy z Wami!

5 thoughts on “Pigułka „po” bez recepty w Polsce!

 1. Myślę, że nie ma się z czego nadmiernie cieszyć. Jestem jak najbardziej za środkami antykoncepcyjnymi dostępnymi bez recepty, ale za pigułką „po” już nie. Niestety jeżeli chodzi o świadomość seksualną młodzieży w Polsce, pozostawia ona wiele do życzenia. Większość młodych kobiet w wieku od 12-25 lat uprawia seks z przypadkowo poznanymi osobami, odzierając stosunek seksualny z jakichkolwiek uczuć, w związku z tym staje się on aktem czysto fizycznym, którym można się np. pochwalić przed koleżankami. Dajemy, często jeszcze nieświadomym dzieciom, do ręki tabletkę, zawierającą bardzo silne substancje, które mogą spustoszyć organizm, rozregulować gospodarkę hormonalną, powinny być stosowane tylko w wyjątkowych sytuacjach ponieważ niosą ze sobą różne skutki uboczne. Jeżeli ktoś w swojej mądrości stwierdzi, że taka tabletka może mu zastąpić uciążliwą/droższą/trudniejszą antykoncepcję i będzie ją stosował dość często to myślę ze za kilka, kilkanaście lat będzie bardzo żałować swych decyzji. Nie potrafię być niepoprawną optymistką i założyć, że dziewczynki, lub dziewczyny będą mądrze sięgały po tą pigułkę. W naszym społeczeństwie, w którym coraz częściej uczennice gimnazjów zachodzą w ciążę (nie dlatego że antykoncepcja nie działa/ nie jest dostępna ale dlatego, że jej w ogóle nie używają) w którym seks uprawia się coraz częściej z przypadkowymi osobami z którymi nie łączy nas żadne uczucie, w którym coraz częściej (piszę tak z rozmysłem) seks jest TYLKO seksem ta tabletka bez recepty wyrządzi więcej szkód niż pożytku. Pigułka po powinna być dostępna- NA RECEPTĘ, dla wszystkich dziewczynek/dziewczyn/kobiet które ŚWIADOMIE współżyjąc zgłoszą się do lekarza ponieważ: ich antykoncepcja może zawieść (pękła prezerwatywa, antybiotyki mogły osłabić działanie antykoncepcji itp.) albo kiedy zostały zgwałcone… myślę że w tym przypadku nie ma o czym dyskutować. Zatem każdy z nas powinien się zastanowić czy faktycznie idziemy w dobrym kierunku… Każda kobieta powinna się zastanowić czy chciałaby by np. jej córka mogła sięgać po tak silne leki bez jakiejkolwiek kontroli lekarza, zawsze kiedy będzie chciała, może nawet po każdym stosunku, nie zdając sobie sprawy, albo nie chcąc o tym wiedzieć, że może zniszczyć swoje zdrowie, i z powodu następstw stosowania czyli np. bezpłodności pozbawić się możliwości posiadania dziecka.

  • Magdo
   a ja się kompletnie z tobą nie zgodzę.
   Nie wiem czy masz znajomą nastolatkę, 16 czy 17 letnią dziewczynę. Ja mam córkę w tym wieku, nie każda nastolatka pieprzy się na prawo i lewo. To są naprawdę jednostki. U niej w szkole nie ma ciężarnych dziewczyn. Nie przesadzajmy znów ze tak dużo jest tych ciąż.
   Druga sprawa, czy wiesz jak wyglada dostęp do środków antykoncepcyjnych (tutaj mówię o tabletkach bo jeśli ktoś swiadomie rozpoczyna życie seksualne to rozumiem, ze dobrym rozwiązaniem jest odpowiednie zabezpieczenie – tak robią rozsądni ludzie). Aby niepełnoletnia osoba mogła używać tabletek antykoncepcyjnych musi wyrazić na to zgodę jej opiekun prawny. Co jeśli matka czy ojciec jest przeciwny temu? Zostaje z niczym ta dziewczyna!
   Żeby mogło być tak jak piszesz, to lekarze nie mogliby odmawiac wypisania a do tego powstrzymać się od komentarzy na temat prowadzenia się tej dziewczyny. Wtedy faktycznie zgodze sie z tobą, taka sytuacja byłaby do ogarnięcia.
   Znając jednak nasze obecne realia to wizyta po tabletkę po musiałaby sie odbywać przy rodzicu (bo przeciez niepełnoletnia i sama o osobie decydować nie można a współżycie od 15 roku to już nie przestępstwo).
   Ja mam córkę i uważam, ze lepiej niech sięgnie po Ella One ( to nie jest to samo co Escappelle i nie przesadzajmy już to nie jest jakaś wielka ta bomba) niż miała by zajść w ciażę której sama nie planowała i poplątałaby jej życie.
   Pisze to bardzo świadomie jako matka dwóch córek i syna.
   Sposobem za zapobieganie takiego brania bez opamiętania tabletek po stosunku jest wiedza. Wiedze zdobywa się przez uświadamianie, uczenie. Sprowadza się to znów do DOBREJ edukacji seksualnej. Wracamy do punktu wyjścia, bez edukacji seksualnej z prawdziwego zdarzenia mamy sodomę i gormorę, grę w słoneczko i inne zabawy.

  • Magdo idąc Twoim tokiem myślenia zabrońmy alkoholu i papierosów, usuńmy je ze sklepów, bo nieodpowiednio stosowane są również wielkim zagrożeniem dla młodych ludzi, którzy niszczą swój organizm przez uzależnienia. A co z dopalaczami ? problem został zepchnięty do podziemi ale nadal istnieje, i wielu młodych niszczy sobie tym życie i zdrowie. Niechciana ciąża przy tym to pikuś. Zgadzam się z Justyną, patologia bzykająca się w gimnazjach nadal będzie to robić i pigułka „po” nic w tej kwestii nie zmieni, bo to mentalność tych dziewczyn, wartości, które wyniosły z domu (albo właśnie ich brak). znam kilka nastolatek w tym wieku, czytają książki, przygotowują się do matury i pewnie pigułka „po” niewiele je w tej w chwili obchodzi, bo gdy będą chciały podjąć współżycie, zrobią to świadomie. Nikt Wam przecież nie wpycha tych tabletek do gardła, najważniejsze jest to że w końcu będzie można mieć wybór! nie ganiać w szale po lekarzach w poszukiwaniu recepty i nie wysłuchiwać umoralniających gadek lekarza.

   • A ja zgadzam sie z Magda. Uwazam ze tabletka „po” narobi wiecej spustoszenia w młodym organizmie 15 latki ( lub powyzej a nawet powyzej granicy tego wieku). Przepisujac nawet antykoncepcje na recepte Ginekolodzy nawet nie pytaja o choroby hormonalne(znam przypadek gdzie kuracja antykoncepcyjna doprowadzila dziewczyne do wycienczenia bo lekarz nie pytal a ona nie swiadoma skutkow ubocznych – nie pamietam nazwy leku-przyjela ow lek. Uwazam ze tabletki tego rodzaju powinny byc dostepne na recepte a najbardziej po konsultacji lekarskiej. Uwazam, ze jak mloda dziewczyna rozpoczyna swiadomie zycie seksualne w wieku 15 lat to tez czego ma sie wtydzic u lekarza?. Osobiscie jestem przeciw tabletce ellaone narzuconej z gory. Obracam sie w srodowisku zroznicowanych miedzynarodowo ludzi, ktorzy zgodni sa do odrzucenia formy przyjecia tabletki Ellaone w formie jaka robia to lobby na rzezc „dobra kobiet”. Jezeli chcialyby Panie wiecej poczytac na ten temat odsylam do zagranicznych amerykanskich i europejskich stron na temat skutkow ubocznych ellaOne. pozdrwiam

    • A mogłabyś podać nam linki do tych zagranicznych źródeł? My sie chetnie doszkolimy. Ważne żeby byly to zetekne informacje nie strony anty choice gdzie jedyna i sluszna metoda antykoncepcji jest brak seksu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.