tabletka "po"
#1
Pigułka „po" – (ang. morning after pill) – środek antykoncepcyjny zawierający dużą dawkę hormonów (estrogen, progestagen lub estrogen połączony z progestagenem), który przyjmuje się po stosunku, podczas którego partnerzy nie zabezpieczyli się przed niechcianą ciążą.
Skuteczność tego typu środków jest różna i zależy od ich składu, równolegle stosowanych metod antykoncepcyjnych, okresu podania oraz faktycznej fazy cyklu miesięcznego u kobiety, szacowana na 60-90%[1].

Odmianą hormonalnej antykoncepcji awaryjnej jest zastosowanie odpowiedniej ilości zwykłych dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych w dwóch dawkach w odstępie 12 godzin (tzw. metoda Yuzpe).

Do obrotu w Polsce dopuszczone są Postinor Duo i Escapelle (preparaty progestagenowe). Dawka Postinor Duo to dwie tabletki zawierające lewonorgestrel, przy czym pierwszą należy zażyć jak najszybciej po ryzykownej sytuacji, maksymalnie w ciągu 72 godzin, a drugą w 12 godzin po zażyciu pierwszej. W przypadku Escapelle należy zażyć tylko jedną tabletkę w ciągu 72 godzin od niezabezpieczonego stosunku.

Środek w żadnym wypadku nie ma charakteru typowego środka antykoncepcyjnego i nie jest przeznaczony do stałego używania jako taki. Przeciwwskazania są podobne, jak przy antykoncepcji hormonalnej. Nie powinno się korzystać z pigułki "po" częściej niż raz w miesiącu, a w przypadku preparatów progestagenowych (np. Postinor) nie należy przyjmować więcej niż 4 tabletki w ciągu cyklu.

W związku z rzekomym potencjalnym działaniem antynidacyjnym (zapobiegającym zagnieżdzeniu się zapłodnionej komórki) niektórych form antykoncepcji postkoitalnej, często bywa ona błędnie lub propagandowo utożsamiana ze środkami poronnymi. Dla przykładu pigułkę „po” bardzo często myli się z tabletką wczesnoporonną RU-486. Z zachowaniem takim można się spotkać nie tylko wśród przeciwników antykoncepcji, ale także pośród jej zwolenników nieposiadających odpowiedniej wiedzy na temat mechanizmu jej działania. Z tego względu istnieją ginekolodzy, którzy odmawiają przepisywania morning after pill, powołując się na klauzulę sumienia (głównie ze względów religijnych). Antykoncepcja postkoitalna jest jednak pozbawiona działania poronnego, a środki zawierające jedynie lewonorgestrel także – czego dowodzi współczesna medycyna – działania antynidacyjnego.

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Bardzo często (mogą wystąpić częściej niż u 1 na 10 pacjentek):

Nudności;
Do czasu wystąpienia następnego krwawienia miesiączkowego mogą występować nieregularne krwawienia śródcykliczne;
Może pojawić się ból podbrzusza;
Uczucie zmęczenia;
Ból głowy.
Często (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 pacjentek):

Wymioty. Jeżeli pojawią się wymioty należy zapoznać się z informacjami zawartymi w punkcie „Jak postępować w przypadku wystąpienia wymiotów”.
Krwawienie miesiączkowe może być inne niż zwykle. U większości kobiet występuje prawidłowe krwawienie miesiączkowe w przewidzianym terminie, jednak u niektórych kobiet może ono wystąpić później lub wcześniej niż zwykle. Mogą również pojawić się nieregularne krwawienia lub plamienia śródcykliczne. Jeżeli krwawienie miesiączkowe opóźnia się o więcej niż 5 dni, lub jest nietypowo skąpe lub obfite, pacjentka powinna jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Tkliwość piersi, biegunka, zawroty głowy, które mogą wystąpić po zastosowaniu leku.
Bardzo rzadko (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10000 pacjentek):

Wysypka, pokrzywka, świąd, obrzęk twarzy, ból w okolicy miednicy, bolesne miesiączki
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Odpowiedz
#2
Witam... mam problem.. ostatnio mam problemy z cukrami... są nieregularnie. Lekarz przepisał mi cyclo progynova - estrogen i coś tam. Nie wiem w jakiej fazie cyklu jestem bo ostatni okres mialam W lutym .. leki biorę od tygodnia... wczoraj odbylam stosunek przerywany a po akcji parę miesięcy temu boję się zajść w ciążę. .. myślę o tabketce po ale nie wiem czy mogę przy tych pigulkach. .. pomóżcie
Odpowiedz
#3
Nie z cukrami tylko z cyklami...
Odpowiedz
#4
Cyclo-progynova: w uproszczeniu, na chłopski, mój niemedyczny rozum:
11 tabletek z estrogenem - 11 pierwszych dni
10 tabletek estrogen plus progesteron - 10 kolejnych

21 tabletek i miesiączka

Jesteś teraz w kuracji estrogenem, 7 dzień,I faza cyklu, przed jajeczkowaniem. Teraz chcesz wziąć tabletkę po, znaczy dużą dawkę progesteronu, tak, aby ewentualnie nie dopuścić do jajeczkowania.

Moim zdaniem, jak zażyjesz tabletkę po (np. EllaOne), nie ma sensu kontynuować brania cyklo-progynova, zaburzasz po prostu cykl. Nie dopuszczasz do jajeczkowania. Po tabletce "po", utrzymuje się duże stężenie progesteronu, czekasz na miesiączkę, i w piątym dniu cyklu zaczynasz kolejne opakowanie. Stosujesz prezerwatywy do potencjalnej miesiączki. Zresztą, cały czas, jeśli chcesz uniknąć ciąży. Stosunek przerywany nie jest formą antykoncepcji. To nie jest lek antykoncepcyjny. Jak sie nie pojawi miesiączka, lekarz, kuracja od nowa, ale to on już zdecyduje kiedy.

W ulotce napisane jest, że nie należy stosować żadnych środków antykoncepcyjnych w trakcie kuracji.

Matka, co Ty na to?

To są jedynie moje dywagacje. Najlepiej skonsultować to z lekarzem.
Odpowiedz
#5
zgadzam się, że to na pewno nie leki antykoncepyjne, i że powinnaś sprawdzić czy nie jesteś w ciąży

Ella One to mniejsza dawka pochodnej mifepristonu, czyli hormonu przeciwnego do progesteronu. To nie jest progesteron jak w Escapelle.
moim zdaniem zaburzysz gopodarkę homonalną ale nie na tyle, żeby cokolwiek sie niepokojącego zadziało.

pamiętaj jednak koniecznie sprawdzić za dwa tygodnie testem ciążowym lub betą HCG jak sie ma sprawa
Potrzebujesz kontaktu telefonicznego, dzwoń na numer 22 29 22 597, 725 892 134, 737 769 715
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości