Wkładka wewnątrzmaciczna miedziana
#1
[Obrazek: spirala-antykoncepcyjna-300x225.jpg]

Spirala, czyli wkładka wewnątrzmaciczna, jest jedną z najpewniejszych (wskaźnik pearla 0,2 – 0,8. ) najtańszych i najwygodniejszych metod antykoncepcyjnych. Wkładki posiadają różne kształty, wykonane są z materiału o stałej konsystencji m. in. z polietylenu, stali nierdzewnej, miedzi. Spirala w całości umieszczona zostaje w jamie macicy. Do końca każdej wkładki przymocowane są nitki, które służą do kontroli prawidłowego umiejscowienia spirali oraz ułatwiają jej usuwanie z macicy.

Działanie
Mechanizm działania wkładki nie jest do końca przebadany, uważa się jednak, że polega on głównie na zapobiegnięciu zapłodnienia poprzez wytworzenie wewnątrz macicy środowiska niesprzyjającego plemnikom. W przypadku wkładek obojętnych ich działanie polega na ogólnej reakcji macicy na ciało obce, reakcja ta powoduje niewielkiego stopnia uszkodzenie tkankowe, które wywołuje działanie plemnikobójcze. Miedź zawarta w spirali prawdopodobnie upośledza przemiany energetyczne glikogenu w komórce plemnika) oraz w śluzówce macicy (endometrium) i zmienia jej właściwości, zapobiegając po zapłodnieniu jaja zagnieżdżeniu zarodka, powodując jego śmierć.

Stosowanie
Doboru i założenia wkładki dokonuje lekarz ginekolog, po wcześniejszym wywiadzie i szczegółowym badaniu ginekologicznym, wykluczającym bezwzględne przeciwwskazania. Pierwsza wizyta kontrolna powinna odbyć się 2 tygodnie po założeniu wkładki, następne co pół roku. Większość ginekologów preferuje zakładanie spirali w ostatnie dni menstruacji, ze względu na niższe położenie szyjki macicy. Jest ona wtedy również bardziej otwarta co ułatwia bezbolesne umieszczenie wkładki w macicy.
Wkładkę zawierającą miedź można założyć w dowolnym okresie cyklu miesiączkowego, wykluczając wcześniej ciążę. Metoda jest skuteczna od zaraz. Przez trzy dni od założenia wkładki zaleca się jednak nie współżyć (lub stosować prezerwatywy) i nie stosować tamponów ze względu na zaburzenie mechanizmów obronnych w szyjce macicy, co może prowadzić do reakcji zapalnych. W ciągu pierwszych kilku miesięcy od założenia spirali istnieje nieznacznie zwiększone ryzyko zakażeń narządów miednicy.
Wypadnięcie lub przemieszczenie się wkładki jest jedną z podstawowych przyczyn niepowodzenia metody. Jedynym sposobem by upewnić się o obecności i prawidłowym ułożeniu wkładki jest comiesięczna kontrola nitek.

Działania nie pożądane
Długotrwałe stosowanie wkładki jest bezpieczne i nie wywołuje działań niepożądanych. Wkładki można z powodzeniem stosować przez kilka lat (w zależności od rodzaju wkładki 3, 5, 10 lat).
*W przypadku wkładek z miedzią może dojść do zwiększenia obfitości krwawienia miesiączkowego o ok 55%.
*W ciągu pierwszych kilku miesięcy od założenia wkładki istnieje nieznacznie zwiększone ryzyko wystąpienia PID - zakażenia narządów miednicy mniejszej.
*U 3-5 proc. kobiet, zwłaszcza w pierwszych 3 miesiącach stosowania może dojść do całkowitego lub częściowego wypadnięcia wkładki. W pierwszym wypadku wystąpi całkowity brak działania antykoncepcyjnego a w drugim efekt będzie zmniejszony ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia zakażeń. Wypadnięcia zdarzają się najczęściej podczas miesiączki, więc wkładkę można zauważyć na podpasce.
*Całkowite lub częściowe wypadnięcie wkładki może skutkować ciążą. W takich przypadkach zaleca się usunięcie wkładki, co może jednak skończyć się samoistnym poronieniem. W przypadku donoszonych ciąż z wkładką nie zaobserwowano efektów ubocznych – wkładka wypadała razem z łożyskiem.

Bezwzględne przeciwwskazania

* trwające, niedawno przebyte lub nawracające zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID);
*wady anatomiczne macicy (macica dwurożna, zwężenie kanału szyjki macicy);
*zniekształcenie jamy macicy przez mięśniaki;
*uczulenie na miedź;
* choroba Wilsona;
*osłabiona odpowiedź immunologiczna;
*bardzo mała lub bardzo duża macica (nie mniejsza niż 6 cm i nie większa niż 9 cm).

Powrót płodności następuje od razu po usunięciu wkładki (bez względu na długość jej stosowania).

Zalety
*skuteczna, długotrwała i odwracalna metoda antykoncepcji;
*wkładka zwierająca miedź i uwalniająca hormon zmniejsza ryzyko rozwoju raka endometrium i raka szyjki macicy;
*metoda kontrolowana przez kobietę;
*może być stosowana przez kobiety karmiące piersią;
*może być stosowana przez kobiety chorujące na cukrzycę typu 1 jak i 2;
*wkładki zawierające miedź mogą być stosowane jako antykoncepcja awaryjna
*Niska cena

Wady

* nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową;
* istnieje możliwość wypadnięcie wkładki;
* istnieje możliwość przebicia jamy macicy;
*w ciągu kilku pierwszych miesięcy od założenia spirali istnieje nieznacznie zwiększone ryzyko wystąpienia PID (zapalenie narządów miednicy mniejszej);
*należy systematycznie kontrolować obecność nitek.

Wbrew powszechnie panującym mitom, wkładkę miedzianą zakłada się również kobietom nie rodzącym. Należy wtedy dobrać mniejsze spirale dostępne na rynku.

Źródło
http://antykoncepcjabeztajemnic.pl
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wk%C5%82adka_domaciczna
Odpowiedz
#2
tutaj również ciekawy i wyczerpujący artykuł o spirali :)

http://www.amed.net.pl/produkty/var/4,31,1
Odpowiedz
#3
Dziewczyny a tą wkładkę to przepisuje lekarz NFZ czy prywatnie ? kto zakłada i za ile?
Odpowiedz
#4
Wkładkę kupujesz na receptę, za około 50 -100 zł.
Zakłada ci ja lekarz normalnie na NFZ( o ile takiego znajdziesz)
Musisz mieć aktualną cytologie i dobry obraz na usg.
Odpowiedz
#5
ok , dzięki , po wszystkim popytam moją ginekolog o to , jest spoko , może zakłada , na razie czekam
Odpowiedz
#6
Prywatnie z wkładką cena wacha się między 100 zł -700 zł miedziana

Mirena z hormonem założenie kosztuje min 1000 zł
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości