Implant Implanon NXT, 68 mg
#1
Implanon NXT, 68 mg, implant-antykoncepcja dla zapominalskich

Implanon składa się z pojedynczego, elastycznego pręcika o długości 4 cm i średnicy 2 mm, zawiera 68 mg etonogestrelu (3-ketodezogestrelu) rozproszonego w rdzeniu zbudowanym z octanu etylowinylu (EVA). Pokryty jest błoną z tego samego materiału o grubości 0,6 mm, ograniczającą uwalnianie hormonu. Implanon początkowo uwalnia hormon z prędkością 67 µg na dobę, wartość ta zmniejsza się po upływie roku do 40-50 µg na dobę, a po dwóch latach osiąga 30 µg na dobę.
Implanon hamuje jajeczkowanie przez 2,5 roku i zapewnia ochronę antykoncepcyjną przynajmniej przez 3 lata. W przypadku Implanonu masa ciała nie wpływa na stężenie hormonu, implant ten jest odpowiednim środkiem antykoncepcyjnym dla osób otyłych.

Jak działa Implanon NXT
Implant jest zakładany bezpośrednio pod skórę. Substancja czynna, etonogestrel, działa w dwojaki sposób:
• Zapobiega uwalnianiu komórki jajowej z jajnika.
• Powoduje zmiany w śluzie szyjkowym macicy, co utrudnia przedostawanie się nasienia do macicy.
W rezultacie swojego działania Implanon NXT chroni przed ciążą przez okres trzech lat, aczkolwiek jeśli pacjentka ma nadwagę lekarz może zalecić wcześniejszą wymianę implantu. Implant jest jedną z kilku metod zapobiegania ciąży.

Implanon a tabletka antykoncepcyjna
Inną często stosowaną metodą antykoncepcyjną jest złożona tabletka antykoncepcyjna. W odróżnieniu od złożonej tabletki antykoncepcyjnej Implanon mogą stosować kobiety, które nie mogą lub nie chcą stosować estrogenów. Gdy stosuje się Implanon NXT, nie trzeba pamiętać o codziennym przyjmowaniu tabletki. Jest to jeden z powodów,
dla których Implanon NXT uważany jest za metodę bardzo wiarygodną (ponad 99% skuteczności).
W czasie stosowania implantu Implanon NXT krwawienia miesiączkowe mogą ulec zmianom albo nie występować w ogóle, mogą występować nieregularnie, rzadziej, częściej, być przedłużone lub rzadko bardzo obfite. Na podstawie przebiegu krwawienia w czasie pierwszych trzech miesięcy pacjentka może określić przebieg kolejnych. Bolesne miesiączki mogą ulec złagodzeniu

Skuteczność
Metoda jest bardzo skuteczna, wskaźnik Pearla wynosi 0,01 – 0,06.

Powrót płodności
Bardzo szybko po odstawieniu metody (implant można usunąć w dowolnym momencie) następuje powrót płodności. Już w ciągu miesiąca występują regularne cykle owulacyjne, a liczba ciąż w ciągu pierwszego roku od usunięcia implantu jest porównywalna do liczby ciąż u kobiet, które nie stosowały żadnej metody antykoncepcyjnej, chcąc zajść w ciążę. Czas stosowania implantu nie wpływa również na liczbę ciąż i ich przebieg.


Komu polecana jest ta metoda
Implanty są idealną metodą dla aktywnych seksualnie kobiet, potrzebujących stałej, długotrwałej i skutecznej metody antykoncepcyjnej, które decyzję o dziecku chcą odroczyć na 2-3 lata lub zapominają o codziennym przyjmowaniu tabletek, lub u których przy przyjmowaniu DTA wystąpiły działania niepożądane związane z estrogenami.Zalety implantu:
*bardzo skuteczna, długoterminowa, odwracalna metoda antykoncepcji;
szybki powrót płodności po odstawieniu metody, co pozwala na dość dokładne zaplanowanie ciąży;
*nie związana z aktem płciowym;
*można stosować przy karmieniu piersią;
*brak działań niepożądanych związanych z estrogenami;
implant można usunąć w dowolnym momencie

Wady implantu
*medyczne przeciwwskazania do stosowania;
-nieregularne krwawienia;
*działania niepożądane:
-bóle głowy,
-trądzik,
-zwiększenie masy ciała,
-tkliwość piersi,
-nadmierna pigmentacja skóry nad implantem,
-uczucie niepokoju,
-depresja,
-torbiele jajników,
*miejscowe działania niepożądane:
-ból w momencie wszczepiania i usuwania implantu;

Implant nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak zakażenie wirusem opryszczki, ludzkim wirusem brodawczaka, HIV, rzeżączką, chlamydiozą.


Gdzie, za ile?
Założenia implantu dokonują prywatne kliniki w dużych miastach (na przykład: Centrum Zdrowia Medfemina - Wrocław), cena implantu wraz z zabiegiem wynosi około 1200 zł.
Implant powinien zakładać i usuwać wyłącznie lekarz zaznajomiony z takim zabiegiem. Aby implant mógł zostać usunięty bez problemów, należy założyć go bezpośrednio pod skórą (patrz w ulotce). W czasie zakładania lub usuwania implantu należy zastosować znieczulenie miejscowe.

Źródła:
http://www.urpl.gov.pl/system/drugs/pn/u..._clean.pdf
http://antykoncepcjabeztajemnic.pl/Antyk...a/Implanty
http://www.provivo.pl/porady/implant.html


Załączone pliki
.jpg   implanon.jpg (Rozmiar: 5.4 KB / Pobrań: 212)
Odpowiedz
#2
Czy ktoś z Was stosuje tą metodę ?
Odpowiedz
#3
(10-04-2020, 18:42)Ada napisał(a): Czy ktoś z Was stosuje tą metodę ?
Hej, ja stosuje od ok 8 miesiecy, bardzo sobie chwale. Nie musze martwic o dodatkowe zabezpieczenie np w trakcie antybiotykoterapii, okres mialam raz po ok 3 tyg od zalozenia, raz na 2-3 miesiace mam plamienia ok 1-2 dniowe. Jesli chodzi o wage to przytylam 1,5 kg ale to raczej nie jest powiazane z implantem. Sluze pomoca w razie pytan, w moim miescie za wizyte, usg i zalozenie implantu ( wraz z samym kosztem implanty) dalam 1200 zl
Odpowiedz
#4
@Kinga31 super, że się odezwałaś . Dziś wieczorem mam wizytę u ginekologa, pierwszą od przeprowadzenia akcji ( 27 marca ) . Mam nadzieje,ze macica się oczyściła i wszystko jest ok i zostanie mi założony implant. Pewnie facet się zdziwi, bo ostatnim razem w 6 tyg byłam u niego potwierdzić ciążę , a wracam bez niej i z chęcią założenia implantu. Koszty takie jak u Ciebie, 1200 zł z wizytą. Mam nadzieję, że równie dobrze będę go tolerować jak Ty .
Odpowiedz
#5
hej :) Wczoraj pierwsza wizyta od akcji ( 3 tyg temu ) , macica czysciutka i zalozony implant. Samo zalozenie zupelnie bezbolesne, dzis lekki bol przy dotyku i siniak,wiec super. Lekarz powiedzial,ze skutecznosc nawet do 5 lat. Jesli nie bedzie trwalych skutkow ubocznych,to po prostu idealna forma antykoncepcji. Czadzik :D
Odpowiedz
#6
Super :)
Odpowiedz
#7
@isafgirl oby tylko libido nie spadlo ;)
Odpowiedz
#8
Jak ten implant? Zastanawiam się nad tą formą
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości