Zastrzyk hormonalny
#1
Zastrzyk domięśniowy (Depo-Provera) 150mg/ml, fiolka 1ml

Hormonalny zastrzyk domięśniowy (Depo-Provera) jest dobrym rozwiązaniem dla zapominalskich kobiet, które mają trudności z regularnym zażywaniem tabletek antykoncepcyjnych. Trzeba jednak pamiętać, że zastrzyk hormonalny ma przedłużone działanie. Należy przemyśleć jego stosowanie, gdy w niedługim czasie planuje się zajście w ciążę.


Działanie zastrzyku antykoncepcyjnego:

Depo-Provera zawierają tylko jeden hormon – progestagen. Jego działanie polega na hamowaniu jajeczkowania i na zagęszczaniu śluzu szyjki macicy, przez co niemożliwe jest dotarcie plemników do komórki jajowej i zapłodnienie. Ze względu na to, że progestagen jest obojętny dla pokarmu matki karmiącej piersią, zastrzyk antykoncepcyjny Depo-Provera może być stosowany przez kobiety po porodzie, które karmią naturalnie. Ponadto zastrzyki hormonalne mogą domięśniowo przyjmować również te kobiety, którym nie służą estrogeny i które mają problemy z regularnością stosowania antykoncepcji doustnej. Zastrzyk hormonalny jest doskonałą opcją dla kobiet, które z pewnych względów nie mogą brać tradycyjnych pigułek, np. z powodu zaburzeń pracy wątroby czy palenia papierosów.

Zastrzyk hormonalny wykonuje się raz na trzy miesiące. Przepisuje go oczywiście lekarz na receptę. Jego koszt na kwartał to około 50 złotych. Zastrzyk robi domięśniowo lekarz lub pielęgniarka w ciągu pierwszych pięciu dni cyklu miesiączkowego. Jeśli kobieta rodziła, ale nie karmi piersią, zastrzyk antykoncepcyjny można wykonać już pięć dni po porodzie. Gdy kobieta karmi piersią, zastrzyk hormonalny wykonuje się w szóstym tygodniu od porodu.


Zalety i wady antykoncepcji w zastrzyku

Do pozytywów stosowania zastrzyków hormonalnych należą:

*wysoka skuteczność antykoncepcyjna według indeksu Pearla: 0,2;
*konieczność pamiętania o zażyciu antykoncepcji tylko raz na kwartał;
*działanie antykoncepcyjne zaraz po podaniu zastrzyku;
*zmniejszenie ryzyka rozwoju endometriozy;
*zmniejszenie dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

Do wad stosowania zastrzyków hormonalnych należą:

*większe ryzyko zakrzepów;
*zwiększenie ryzyka rozwoju osteoporozy;
*przeciągające się krwawienia miesiączkowe po podaniu zastrzyku;
*tycie przy długotrwałym stosowaniu środka antykoncepcyjnego;
*długotrwały efekt antykoncepcyjny – w ciążę można zajść średnio po dziesięciu miesiącach od ostatniej iniekcji;
*w niektórych przypadkach konieczność ginekologicznego wywoływania miesiączki.

Jak każda metoda antykoncepcji, zastrzyki antykoncepcyjne mają swoje wady i zalety. Na pewno udogodnieniem ich stosowania jest fakt, że nie trzeba pamiętać codziennie o stałej porze zażywania antykoncepcji, jak w przypadku tabletek hormonalnych.

Z mojego doświadczenia:
Tą metodę antykoncepcji znosiłam bardzo dobrze. Zdecydowałam się na nią gdy zauważyłam, że opakowanie 21 tabletek anty starczało mi na 25 dni :) Kompletnie nie miałam głowy do regularności. Czułam się świetnie, nie miałam i nie mam do tej pory z zakrzepami. Przybyło mi niestety około 3-4 kilogramów, no ale niestety coś za coś.
Proszę pamiętać, że każda kobieta znosi stosowanie takich leków bardzo indywidualnie i mój opis nie może być wyznacznikiem do stosowania.
Odpowiedz
#2
Ja sie caly czas zastanawiam nad ta antykoncepcja. Tylko szczerze mowiac o tych zakrzepach nie slyszalam i nie wiem co teraz. Musze ze swoim lekarzem porozmawiac ale on tez mi nie da gwarancji chyba co do tych zakrzepow...
Odpowiedz
#3
Nie da bemolka, pewnie tylko ostrzeże i tyle. Ryzyko zakrzepów jest większe, gdy pali się papierosy, ale jak się nie pali to też nie wykluczone, że będą...
Odpowiedz
#4
no ja pale :(
Odpowiedz
#5
no to rzuć :P - ja od nowego roku już nie pale - połowa 2 miecha hura
COCO JAMBO I DO PRZODU ubaw
Odpowiedz
#6
hmmm ale chyba w tym problem ze ja lubie palic :l
Odpowiedz
#7
Ja też lubię palić.

Zainteresował mnie ten rodzaj antykoncepcji , bo jest wygodny. Muszę o tym więcej wyszperać informacji.
Do tej pory przez lata świetlne brałam Cilest. Super mój organizm z tym się dogaduje , prócz tego że po tylu latach zawiódł , ale czemu nie wiem.
Nie tyłam , nie czułam się źle , popęd ogromny , żadnych suchości - przeciwnie bez tabletek czułam się jak większość kobiet po tabletach.

Czy te zastrzyki są ogólnie dostępne ? pójdę do lekarza , powiem że chcę i dostanę ?
Odpowiedz
#8
Tak, myślę, że nie powinnas mieć problemu.
Ja nie miałam.
Ale tak jak u isaf...przytylo mi się trochę :(
Jeśli dobrze reagujesz na antykoncepcje hormonalną, to nie jest zły wybór.

Musiałaś mieć niezle zapasy, bo Cilest od jakiegoś czasu jest wycofany.
Pa­miętaj, że wszys­tko, co uczy­nisz w życiu, zos­ta­wi ja­kiś ślad. Dla­tego miej świado­mość te­go, co robisz
Paulo Coelho
Odpowiedz
#9
Miałam ;) wspominałam kto czasem mnie wspierał w receptach , a wtedy szedł hurt. W stolicy bezdomnych kotek dużo.
I jeszcze mam ;) ale już nie wezmę , bo mam obawę , że albo jakaś partia lewa , albo może termin za krótki.
Teraz oddam dla kotek serio ;)

A macie info jaki jest koszt takich zastrzyków ?
Odpowiedz
#10
Tak jak tu jest podane...ok.50zl
Plus wizyta :)
Pa­miętaj, że wszys­tko, co uczy­nisz w życiu, zos­ta­wi ja­kiś ślad. Dla­tego miej świado­mość te­go, co robisz
Paulo Coelho
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości