Gdzie odmówiono tabletki "72 h po" - czarna lista
#1
Chciałabym prosić użytkowniczki forum o to, aby będąc na wizycie u jakiegokolwiek ginekologa poprosić o receptę na antykoncepcję doraźną, do 72 h po stosunku. Chodzi o stworzenie listy gabinetów i lekarzy, którzy obchodzą swój obowiązek i odmawiają żądanej antykoncepcji powołując się np. na klauzulę sumienia, Nawet jeśli recepty nie potrzebujecie, nie zamierzacie z tego środka skorzystać, to warto taką listę utworzyć, aby nagłośnić sprawę i zrobić antyreklamę lekarzom odmawiającym pacjentkom ich praw.

Warto nadmienić, iż recepta taka od momentu jej wypisania ważna jest 60 dni, a zatem przez długi czas, w każdym momencie może się przydać i nawet jeśli w momencie niepotrzebna, to może być w konkretnym momencie wykorzystana dla nas, bądź osób, które znajdą się w ciężkiej sytuacji, a pomocy takiej nie uzyskają, gdyż im jej odmówiono.

Co ważne w Niemczech tabletki te dostępne są w aptekach już bez recepty, wcześniej zaś lekarz nie mógł powołać się na klauzulę sumienia, gdyż było to wbrew prawom kobiet.

W Polsce jest tak, że jeśli lekarz odmówi takiego środka ma obowiązek podania informacji jaki lekarz i gdzie udzieli nam takiej pomocy i wypisze receptę. Dodatkowo dodam, że receptę na tabletki 72 h po stosunku, można zażądać również od lekarza pierwszego kontaktu. Z doświadczenia wiem, że odmawiają, ale warto też wiedzieć, że tych lekarzy również obowiązuje prawo wymagające wystawienia pacjentce takiej recepty, jeśli o nią prosi, lub wskazania lekarza, który w szybkim czasie pomocy takiej nam udzieli. Oczywiście nieodpłatnie :)
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Gdzie odmówiono tabletki "72 h po" - czarna lista - przez Supernova - 15-02-2014, 21:22Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości