Centro Clinik – nie polecam!

Kolejna historia z naszej infolinii…
Dzwoni osoba i pyta, czy jest to możliwe, aby lekarz pracujący w klinice w Czechach,

przywiózł (bo jest na sympozjum w Polsce) zestaw leków do aborcji farmakologicznej?

Nasza odpowiedź brzmi: Nie, bo nie znamy lekarzy ani lekarek, którzy mając dobrą pracę pełnoetatową, chcieliby odbierać indywidualne rozmowy od osób (zwykle w klinikach telefony odbiera konsultant lub konsultantka) i proponował indywidualną pomoc osobie w niechcianej ciąży. Do tego cudownie posiada, akurat będąc na sympozjum w Polsce, jeden zestaw ze sobą.

Osoba: No tak, teraz jak to słyszę wydaje mi się to niemożliwe.

My: A za ile proponował te leki?

Osoba: 800 zł

My:?????!!!! a co zawierały?

Osoba: jakieś globulki dopochwowe, co się zakłada i po wszystkim.

Nie ma cudów… nie ma cudownych leków, po których płody znikają. Nie ma też lekarzy i lekarek altruistów wożących worek z tabletkami aborcyjnymi ze sobą po kraju, cudownie ratujących osoby i pracujących w klinikach zagranicznych. Jeśli lekarz pracuje w klinice aborcyjnej, to ma na celu spokojnie pracować, a nie narażać się na niebezpieczeństwo zatrzymania przez policję i dochodzenia w sprawie o pomocnictwo. Nie ma powodu ryzykować, bo ma pensję całkiem sporą i pracę od – do pewnych godzin, spokojne popołudnia i weekendy. Jego to nie obchodzi, że osoby same zgłaszają się do klinik masowo.
Nie dajcie się oszukiwać, sprawdzajcie te „kliniki” w google maps, używajcie google street. Nie wierzcie, że lekarz/lekarka jedzie specjalnie do was, aby wam sprzedać leki, ułatwić życie. Zadawajcie pytania o leki, nazwy, dawkowanie.
Jeśli nie jesteście pewne/pewni dzwońcie. Nasz telefon (jeśli nie w formie rozmowy to sms’a) jest czynny praktycznie cały dzień.
Zamawianie leków do aborcji farmakologicznej – tylko Aborcja Polska – Women Help Women

Jestem doulą aborcyjną! jestem z tego dumna!

W ostatnich tygodniach dużo sie dzieje, sporo wyjazdów, sporo wywiadów

Z niecieprliwoscią czekamy najbliższych dni, na trochę wolnego.

Wam chcemy pokazać nasz nowy wywiad z Justyna, jedną z doul aborcyjnych.

Z Justyna mozecie porozmawiać pod nr telefonu 725 892 134.

Opowiada nie tylko o swojej pracy ale też o sobie, o własnych doświadczeniach.

Co o tym myślicie?

Doula aborcyjna „Za empatię i współczucie jeszcze nikogo nie skazano, tak działają doule aborcyjne”

Antykoncepcja czy aborcja?

Jako reprezentantka Kobiet w Sieci, przebywam obecnie w Nepalu, Katmandu, na konferencji.

Jesteśmy tu we dwie, jako Aborcyjny Dream Team.

Mamy kilka dni wolnego, zwiedzamy, adaptujemy sie do warunków.

Chodzimy między innymi po aptekach, wypytujemy o różne leki, między innymi o tabletkę po czy mifepriston.

Cena antykoncepcji po stosunku wacha sie od 1 USD do 5 USD to jak za darmo, prawda?

To samo z tablekami poronnymi, cena 10- 7 USD.

Gdybym miała decydować do wolę, tabletkę po czy aborcyjną, pod kątem zdrowotnym i cenowym, wybrałabym aborcję.

Tabletka po ma 1,5 miligrama porgesteronu, potrafi ta ilość zamieszać w organizmie, rozregulować cykl ale też nie zadziałać antykoncepcyjnie.

Mifeprsiton, działa antagonistyczne (przeciwnie) do progesteronu, przerywa ciąże razem z misoprostolem i pozwala hormonom wrócić do normalnego poziomu. Ich działanie jest „zdrowsze” dla organizmu. Spadek progesteronu (spowodowany przerwaniem ciąży) powoduje jedynie (dla niektórych aż) zaburzenia stanu emocjonalnego.

Może sie zdarzyć, że tabletka po stosunku nie zadziała i trzeba przyjąć tableki przerywające ciążę. Koszt podwójny.

Czy masz teraz wątpliwości co jest zdrowsze?

Dla mnie tabletka aborcyjna!

Czy aborcja legalna znaczy dostępna?

Niedziela, późny wieczór, a mnie nachodzą refleksje.

Co znaczy legalność aborcji w kontekście jednostki?

Czy powinnyśmy domagać sie legalności aborcji czy raczej jej dostępności?

Szczerze, kiedy słyszę „walczę o legalność aborcji” mam skurcz  wszystkich mięśni. Legalna aborcja to już jest i co z tego?

Czy zgwałcona osoba może szybko wykonać zabieg? NIE!

Czy osoba będąca w ciaży, silna depresja, przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych, które na pewno oddzialywują na płód a przerwanie ich brania jest zagrożeniem jej (tej osoby) życia, może wykonać legalnie aborcję? NIE!

Czy osoba w chcianej i oczekiwanej ciaży, dowiadująca sie o wysokim prawdopodobieństwie wystąpienia zespołu Downa, u płodu, może wykonać legalnie aborcję? NIE

Znaczy może, ale nie w każdym szpitalu i żeby go znaleźć, szpital, a potem lekarza, graniczy z cudem.

Co zatem daje legalność , w takiek sytuacji, w kontekscie osoby potrzebującej aborcji? No tylko frustracje i chęć załatwienia tego szybko, farmakologicznie.

Złości mnie, że mamy tyle organizacji feministrycznych, walczacych o prawa kobiet, domagających się między innymi legalności aborcji, nie rozumieją, że nic nie zdziałamy, zanim nie będziemy mieć gwarancji wykonalności tego prawa, które już mamy.

Aborcja jest legalna w naszym kraju, w trzech przypadkach, a niewykonalna.

Czy mamy gwarancję, że jeśli uzyskamy legalność aborcji do 12 tygodnia, uzyskamy też jej dostępnośc?

Jeśli nie, jaki jest plan B?

Nasza praca, to praca z perspektywy jednostki, osoby która indywidualnie zwraca sie do nas z pytaniem o konkretne rozwiązania.

Niestety do dziś dnia, nie wiemy co jej odpowiedzieć.

Praca na infolinii to bardzo stresująca robota

Muszę opisać to zdarzenie, bo jest niezwykle ważne.

Jakiś czas temu skontaktowała sie z nami Iwona, w poszukiwaniu informacji o metodach wykonania aborcji farmakologicznej. Iwona jest osobą niecierpliwą, nie chciała czekać tygodnia na tabletki ze strony womenhelp.org i zaufała osobie ogłaszajacej sie na wielu portalach (typowe ogłoszenie artrotek, cytotek, RU486).

Długo była cisza, Iwona sie nie odzywała, wydawało sie, że wszystko jest w porządku, aż do wczoraj.

Obudził mnie w nocy telefon, dzwoniła Iwona, ale moja przytomność nie pozwalała odebrać telefonu.

Rano, odczytałam sms ” czy możemy porozmawiać?”

Oddzwoniła i to jest co co usłyszałam:

Iwona zapłaciła osobie 700 zł za paczkę która zawierac miala cytotek i RU 486 (nikt juz nie używa tej nazwy – to jest mega podejrzane). Zapytała osoby, która sprzedaje leki kiedy otrzyma paczke bo sie niecierpliwi, bo wysła kupę kasy osobie nieznajomej, bo zwyczajnie sie boi czy nie zostanie oszukana. I tutaj się zaczeło… w dużym skurcie Iwona powiedziała, ze jak nie otrzyma przesyłki to zgłosi panią na policję. Pani Ania (bo tak sie przedstawia w ogloszeniach) rozpoczeła akcje stalkingową. Próbowała zastraszyć Iwonę, że ujawni jej dane osobowe wszystkim bo ona zabiła swoje dziecko (a przecież nawet jeszcze nie dostała tabletek). Eskalacja nastąpiłą wczoraj jak pani Ania – handlara, napisała w sms, że Iwona pójdzie siedziec za wykonanie aborcji.

Iwona w tym momencie przytomnie zadzwoniłą do nas.Bardzo dużo czasu zajeło mi uspokojenie Iwony i wyjaśnienie, że kobietom wykonującym aborcje nic nie grozi. Ja sama podalam do wiadomości publicznej informacje o swojej aborcji i przecież nikt mnie nie wsadził do wiezienia. Poprosiłam Iwonę aby przestała sie obawiac, i napisala pani Ani, że włąsnie zgłosiła sama na policji oszustwo.

Ania sie wściekła,  ujawiła nr telefonu innej osobie. Ta osoba, mężczyzna, podajac sie za policjanta z KOmendy w Gdańsku, zapytał Iwonę i jej imie i nazwisko. Iwona spytała po co jemu to, on że właśnie dostali anomim na jej temat. Iwona podała.

Po tym posypała się seria sms’ów, okropnych, bardzo piętnujących, wymuszających pewne działanie obronne.

Bardzo mnie to przejelo, poprosiłam Iwonę aby podała mi te nr telefonów i sama zaczełam dzwonic do tej osoby. Udało się połączyc.

Nie będę przytaczać calości bo było to bardzo stresujące dla obu stron.

Skończyło sie to oddaniem pieniędzy z powrotem pani Iwonie, następnego dnia.

Warto walczyć o swoje, nie bać sie handlarzy.

Kobiecie nic nie grozi za wykonanie aborcji a handlarzom juz tak.

Dlatego jesli ktoś was oszukał, piszcie dzwonicie, pomożemy!

Poradnik – Jak rozmawiać z rodzicami o ciąży (swojej)

Rozmowa z o zajściu w ciąże może być bardzo trudna dlatego Aborcyjny Dream Team- którego jesteśmy częścią ( i jesteśmy z tego bardzo dumne)

Publicerat av Aborcyjny Dream Team Söndag 14 oktober 2018

Powiedzenie rodzicom „jestem w ciąży” to pewnie jedna z trudniejszych rzeczy, jakie możesz sobie wyobrazić, zwłaszcza jeśli jesteś nastolatką. Wiele nastolatek, ze strachu przed reakcją rodziców, trzyma informacje o ciąży w sekrecie. To nie jest dla Ciebie dobre – ciąża, zwłaszcza niechciana, trzymanie jej w tajemnicy, brak możliwości porozmawiania o niej – może być ogromnym obciążeniem emocjonalnym. Im szybciej zareagujesz, tym lepiej. Oto kilka wskazówek, jak rozpocząć rozmowę: uprzedź, że chcesz porozmawiać, postaraj się to zorganizować tak, by rodzic/e mieli wiedzę, że to dla Ciebie ważne. Możesz zacząć od powiedzenia, że się boisz, że Cię stresuje to, jaka będzie ich reakcja, ale potrzebujesz ich wsparcia i zrozumienia.
Następnie przejdź do rzeczy i powiedź, że podejrzewasz albo już wiesz, że jesteś w ciąży.
Daj im szansę na reakcje. Na pewno pamiętasz moment, w którym dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży. Zapewne towarzyszyły Ci takie emocje jak strach, lęk, złość, smutek. Prawdopodobnie potrzebowałaś trochę czasu, by się uspokoić i poradzić sobie z tą informacją. Twoi rodzice też zapewne będą potrzebować chwili, by się z tym uporać. Jeśli rodzice zareagują złością, zaczną krzyczeć, kłócić się, to masz prawo przerwać rozmowę i powiedzieć, że chcesz do tego wrócić, jak się uspokoją. Jesteś podmiotem w tej sytuacji, masz prawo przerwać rozmowę, jeśli uznasz, że jest to dla Ciebie zbyt trudne. Twoje zdanie i samopoczucie są w tej sprawie najważniejsze.
Kiedy rodzice się już uspokoją, pierwsza fala złości minie, możesz podjąć drugą próbę. Zacznij od informacji o wsparciu: „Wiem, że jesteś zła/smutna, ale potrzebuje Twojego wsparcia, pomocy.”
„Będą mną rozczarowani” – to najczęstsza obawa wśród nastolatek. To prawda, że wielu rodziców wymaga od swoich dzieci zbyt wiele i podnosi poprzeczkę wysoko. Prawdą jest też to, że zazwyczaj rodzice chcą dobrze, starają się chronić swoje dziecko, choć nie zawsze umieją o tym rozmawiać. Postaraj się nie zakładać z góry, że na pewno Ci nie pomogą.
Możesz zapytać o ich doświadczenie, czy kiedykolwiek byli w podobnej sytuacji, czy bali się porozmawiać ze swoimi rodzicami o czymś trudnym. To pomoże im przypomnieć, że też kiedyś byli w Twoim wieku i wczuć się w Twoją sytuację.
Pamiętaj, że jesteście w różnych pozycjach. Ty jesteś na początku swojego dorosłego życia. Twoi rodzice zapewne starają się Cie chronić i myślą o Twojej przyszłości. Mogą uważać, że to oni są osobami, które w tej sytuacji będą podejmować decyzje, bo są za Ciebie odpowiedzialni. Może być też tak, że nie zapytają Cię nawet o zdanie – nie zawsze wynika to ze złych intencji. W tej sytuacji warto przypomnieć im, że to Ty jesteś w ciąży i masz na ten temat przemyślenia. Jeśli nie chcesz kontynuować ciąży, możesz powiedzieć im, że wiesz, że bycie matką, zwłaszcza w tak młodym wieku, to wielka odpowiedzialność, a kontynuowanie ciąży, poród będą miały wpływ na życie Twoje i Twojej rodziny. Możesz powiedzieć też, że się zastanawiasz, że się boisz, że masz wątpliwości, że potrzebujesz to przemyśleć. Nie musisz wiedzieć wszystkiego i mieć gotowego rozwiązania. A możesz być przekonana, że kontynuowanie ciąży to najlepsza decyzja Twojego życia. Postaraj się porozmawiać z rodzicem/rodzicami o tym, jakie macie opcje. Pamiętaj jednak, że to Twoje zdanie liczy się ostatecznie najbardziej, a nie zdanie rodziców.
Przygotuj plan B
Jeśli jesteś pewna, że Twoi rodzice nie zrozumieją, nie będą chcieli Cię wesprzeć, odrzucą Twoje prośby o pomoc albo po prostu wiesz, że nie możesz na nich liczyć w takiej sytuacji, to rozważ powiedzenie komuś dorosłemu, komu ufasz. Może to być ciocia, kuzynka, mama koleżanki, starsze rodzeństwo. Ważne jednak, aby była to osoba dorosła. Porozmawiaj z tą osobą i powiedź, że potrzebujesz pomocy. W Polsce, niestety, by móc skorzystać z opieki medycznej bez obecności dorosłej osoby, musisz mieć skończone 18 lat. Dlatego to bardzo ważne, byś miała w swoim otoczeniu dorosłą osobę, która Cię wesprze.
Jeśli doświadczasz przemocy domowej, mieszkasz w domu, w którym dochodzi do przemocowych zachowań, obawiasz się, że rodzic/e może/mogą zareagować agresywnie, to zanim z nimi porozmawiasz postaraj się znaleźć sobie miejsce na bezpieczny nocleg. Uprzedź wcześniej kogoś dorosłego, kogoś komu ufasz – to ta osoba potem powiadomi Twoich rodziców, że jesteś bezpieczna, ale potrzebujesz czasu, aby spokojnie rozmawiać lub zostaw wiadomość w domu, że nie uciekłaś. Dzięki temu unikniesz poszukiwania przez policję i problemów z tym związanych. Wsparcie dorosłej osoby, która nie ma emocjonalnego stosunku do sytuacji, jest bardzo ważne. Jeśli nadal czujesz się niepewnie i mało bezpiecznie, możesz zadzwonić do organizacji pomagających w sytuacjach kryzysowych.
Organizacje pomocowe dla młodzieży:
Fundacja po DRUGIE Tel.: 693 90 40 44; 601 40 55 98
Telefon Zaufania Grupy Ponton w piątki w godz. 16:00 – 20:00 +48 22 635 93 92
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę 116 111

Dzień Dziecka Utraconego #15paz

Przerwanie ciąży chcianej i oczekiwanej to sytuacja kiedy rozum mówi co innego a co innego mówi serce.
To rozdarcie może być bolesne, wtedy dobrze mieć koło siebie bliską osobę.

Dziś jesteśmy myślami przy kobietach które doświadczyły tego rozdarcia, przy tych, dla których płód był dzieckiem i które go utraciły.

Bliskość drugiego człowieka w takich chwilach jest bardzo ważna, choćby po to by wspólnie popłakać.
Potrzebujesz rozmowy… zadzwoń!