Jak dokładnie przebiega miesiączka ?
#1
Krew menstruacyjna tym różni się od pozostałej krwi płynącej w naszych żyłach, że nie krzepnie łatwo. Dlaczego zatem zaczyna i przestaje płynąć? Dzięki trzem niezwykłym, spiralnym tętnicom.
By dobrze zrozumieć, jak wydarza się miesiączkowy proces, musimy wiedzieć, że nasza macica składa się z trzech warstw:
błony surowiczej, zewnętrznej, śliskiej powłoki, takiej jak wokół serca, która daje wilgotność i amortyzuje.
mięśniówki, środkowej, najgrubszej warstwy, dzięki której podczas ciąży waga macicy wzrasta z 5 dkg do 1 kg, objętość zaś zwiększa się tysiąckrotnie!
śluzówki, wewnętrznej warstwy, wyściółki macicy, która wchłania wodę, sole i inne związki i wydziela śluz. To właśnie śluzówka składa się z trzech warstw, z których dwie wierzchnie złuszczają się w trakcie miesiączki, opadają z nas jak skóra węża.
W naszym ciele znajdują się trzy spiralne tętnice, dostarczają krew do dwóch wierzchnich warstw śluzówki. Podczas ciąży dostarczają krew do łożyska. Kilka dni przed miesiączką końcówki tych tętnic wydłużają się i ciasno zwijają, niczym spiralka, równocześnie naciągana i skręcana. Dzięki temu krew płynie do śluzówki coraz wolniej. 24 godziny przed miesiączką spiralki gwałtownie się kurczą, dopływ krwi ustaje. Tkanka śluzówki, bez krwi, a zatem tlenu, obumiera. Wtedy zaciśnięte gwałtownie tętnice równie nagle się otwierają i uwolniona krew nagle napływa pod martwą śluzówkę, powstają bąble oraz kieszonki. Napięta śluzówka pęka i razem z krwią zaczyna opuszczać nasze ciało – zaczynamy mieć miesiączkę :-)

Podczas okresu wypływa z nas około 6 łyżek różnych substancji, połowa tego to krew, a połowa to złuszczone kawałki śluzówki oraz wydzieliny pochwy i szyjki macicy.


Źródło: miesiaczka.com




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości